ויסות זעם וכעס: כישורים חברתיים

ויסות רגשי הנה היכולת לנהל רגשות כך שהתגובה תתאם את הסיטואציה. ילדים רבים (ומבוגרים) עלולים להיות "רגישים מדי", "מרגישים מידי" או "מגיבים חזק מידי" ובסיטואציות חברתיות מצב זה עלול להיות בעייתי, בגלל שהרגש מציף ומנהל את ההתנהגויות, בניגוד לתוצאות הרצויות עבורם. בעיקר אנו מגיבים רגשית כאשר שינוי עומד להתרחש (תגובה לשינוי טוב או רע).

האם בכלל אפשר "להרגיש יותר מדי"? התשובה היא לגמרי כן. רגשות הם תמרורי אזהרה והכוונה חשובים, המכוונים או מונעים מאתנו סכנות ומטרתן לרוב – הישרדות.
לעתים רבות אנו מגיבים "חזק מדי", בצורה שאינה מותאמת לסיטואציה. הרגשות הקשים ביותר לוויסות הנם כעס וזעם. בד"כ כועסים אל מול אי צדק או אל מול סכנה מיידית.

ומה קורה כאשר ילד או ילדה אינם יודעים להפסיד בכבוד, מתווכחים, מרמים ומנסים להשתלט על המשחק עם חבריהם? האם מדובר כאן בהישרדות? ילדים רבים מגיבים למצבים יום יומיים, כאילו חייהם תלויים בדבר. הם אינם מווסתים את רגשותיהם. לו עשו כן, היו מתייחסים לדברים בפרופורציות הנכונות להם והיו יכולים למצוא פתרונות נעימים לכל. סיטואציות חברתיות "רגילות" כאלו: להפסיד במשחק כדורגל בהפסקה, לא להיות ראשון, להיפגע מאוד כי חבר סיפר סוד לחבר אחר, נפתרות לשביעות רצון כולם, אם לא שוברים את הכלים.

הצטרפות לקבוצה
הצטרפות לקבוצה

האם ניתן ללמוד לווסת כעס וזעם? כיצד מלמדים ילדים להשתלט על התגובה הקיצונית?

בשיטת אני-in אנו מלמדים זאת תוך כדי הכרת תופעת הזעם והכעס: הכעס מופיע דרך תחושות גופניות ומחשבות אוטומטיות, שמשמעותן שנגרם לנו עוול ושהמחיר החברתי או גדול מנשוא. התנהגות כועסת בעצמה, מגבירה את תחושות הכעס והזעם.
בשיטת אני-in נכיר לעומק את גווניו השונים של הכעס, נכיר את התפקידים החיוניים של הכעס, נלמד לנהל ולהגיב בצורה מותאמת תוך כדי תרגול במהלך המפגשים וגם תוך התנסויות חדשות בין המפגשים.

למה לא להמתין, הרי "הזמן מרפא הכל"?

נכון שילדים "מתהפכים" מהר. רגע הם זועמים ובזה שלאחריו זה נשכח.
הבעיה היא בנזק שההתנהגות הזו גורמת ליחסים הבין אישיים. יחסים בין אישיים עכורים יכולים להוביל עד לכדי הערכה עצמית נמוכה, בדידות וחרמות. כל זה עלול לגרום לצלקות עמוקות שישפיעו במהלך כל החיים. בנוסף, ילד שלומד להגיב בעיקר בדרך הכעס, יגדל להיות בוגר שמתקשה לווסת את רגשותיו וזה עלול להשפיע על רוב תחומי חייו: זוגיות, יחסים בין אישיים וקריירה. לימוד וויסות רגשי בגיל הצעיר, מאפשר תרגול רב והתנסויות חיוביות במהלך ההתפתחות והטמעת מיומנות חברתית טובה, שנמשכת לאורך כל חייו.

רוצה שניצור איתך קשר?