מה זה בכלל להתמודד נכון עם הצקות?

הצקות הוא אחד הנושאים המטרידים, כואבים והמרגיזים ביותר הן להורה והן לילד. כאשר אני יודע שילדי סובל מהצקות (או מציק) ושאין ביכולתי או ביכולת בית הספר לעזור לו. ילדים רבים מספרים שעדיף שהמבוגר לא יתערב מאחר והתערבות מבוגר עלולה לגרום לנזק חברתי גדול יותר . ילדים רבים סובלים בשקט ימים, שבועות, חודשים ושנים ומשלימים עם מר גורלם. האם זה חייב להיות כך? מה מאפיין את הילד שמציקים לו?

הרבה פעמים מציקים למי ששונה. הילד שלך לא חייב להיות שונה או חריג, אבל הילד המציק תופש אותו ככזה: כחלש, כבעל מזג "קל להצקה" או כבעל תגובה המגבירה את הרצון להציק.
בד"כ, ילדים שמרבים להתלונן על הצקות מאופיינים בדאגנות, בערך עצמי נמוך, הם נוטים להישבר בקלות ולפרוץ בבכי, אינם מבינים הומור וסיטואציות חברתיות. הם הופכים להיות "מטרה קלה" בגלל נטייתם להגיב בדרך המעצימה את המציק ומקטינה אותם בסיטואציה.

הצטרפות לקבוצה
הצטרפות לקבוצה

האם ניתן ללמד ילדים להתמודד טוב יותר עם הצקות?
ילדים יכולים ללמוד להגיב בצורה "מקררת אך מפתיעה", כזו שלא תאפשר למציק להמשיך את ההצקה.

לדוגמא, דניאל בן ה-11 מספר כי ילדים בכיתתו נוהגים לקרוא לו בשם משפחתו בצורה המעוותת את שם המשפחה, הוא מרגיש עלבון ומגיב (בלי שרוצה להגיב – היה רוצה פשוט שזה ייפסק) באותה הצורה תוך שהוא מחזיר לבני הכיתה (רבים מספרית ממנו) בעיוות שם המשפחה שלהם. הם צוחקים ומגבירים את הקצב .. בסופו של דבר דניאל פורץ בבכי ופורש מהסיטואציה כאשר זנבו מקופל בין רגליו. דניאל ואני עובדים מספר מפגשים על אופני תגובה אחרים לסיטואציות מעין אלה, על תשובות שונות, על שפת גוף שונה ובעיקר על עניין הבכי. עניין הבכי הוא הדבר הראשון שהיה עלינו לעצור ולמצוא לו חלופה.

למה לא להמתין, הרי "הזמן מרפא הכל"?

ילד שמציקים לו, נפגע בצורה רצינית. לעיתים קרובות או ישא את הצלקת ואת תוצאותיה במשך כל חייו. אפילו מבלי להיות מודע לכך, הוא יימנע ממצבים שעלולים להזכיר לו את טראומת הילדות הזו, תוך תשלום מחיר שעלול לעלות בבחירת ובקידום של קריירה מספקת, בבחירת בן/בת זוג, בחינוך ילדיו ולפעמים בכל שטחי חייו. הזמן לא מרפא. הוא משכיח מהזיכרון היום יומי, אך לא מהתגובה האוטומטית והספונטנית.

לימוד התמודדות נכונה היום והשגת תחושת שליטה, אפילו בסיטואציות חברתיות קשות, משנה את כל הפרספקטיבה של ההסתכלות על עצמו, על סביבתו, על עברו ועל עתידו. זהו לימוד חובה לכל ילד.

רוצה שניצור איתך קשר?