אז מה זה בכלל להצטרף לקבוצה ומדוע זה כל כך חשוב?

הצטרפות לקבוצה היא פעולה יומיומית שכולנו עושים: בבית, בכיתה, בחוג או מול חברים ובמפגש אקראי. אנחנו אמורים להכנס בצורה אקטיבית לתוך התרחשות קיימת. מחקרים מראים כי ילדים ומבוגרים המתקשים חברתית עושים את אקט ההצטרפות בצורה שגויה. לעתים הם משתלטים על העניינים מהר מדי: מתערבים, מעירים או מתעלמים מהמתרחש. רוב המצטרפים בצורה הלא טובה רוצים שהקבוצה תצטרף אליהם ולא ההפך.

היכן הבעיה? הבעיה היא שהקבוצה נמצאת בתוך התרחשות מסוימת, אולי התארגנות למשחק משותף, אולי מישהו בדיוק מספר בדיחה, אולי הקבוצה מקבלת הוראות לפעילות מסוימת שעליה לבצע, אולי מישהו מספר משהו אינטימי ומרגש. אם לא יודעים להיות קשובים ולהגיב בהתאם, המחיר לרוב הוא דחיה מיידית.

ילדים מקובלים הצטרפותם כמעט ולא תורגש, וזאת מבלי לפגוע במקומם במארג החברתי/קבוצתי.

מיהם אותם ילדים המועדים להצטרפות לא נכונה? רוב הילדים מתקשים להצטרף. חלקם כי הם עסוקים מידי עם צרכיהם הפנימיים אחרים בגלל בעיות ילדות מסוג הפרעות קשב וריכוז, קשיים התנהגותיים, רגשיים וויסות, חרדה חברתית וביישנות.

הצטרפות לקבוצה
הצטרפות לקבוצה

בשיטת אני-אין (אני-IN), אנו מחלקים את הילדים ל"מצטרפים חזקים", שהם מעט אגרסיבים ותגובת הקבוצה תהיה חריפה מאוד ו"מצטרפים חלשים" שאינם מזהים שום הזדמנות להצטרפות חלקה והגיונית לקבוצה.

למצטרף "החזק" ולמצטרף "החלש" חסרים כללי הצטרפות נכונה ועליהם יהיה ללמוד ולתרגל עד שחוויית ההצטרפות תהיה חלקה וזורמת.

בשיטת אני-IN נתרגל את אותה "הצטרפות נכונה", הילדים יקבלו תרגול במהלך השבוע וההורה יהיה מעורב וילמד כיצד להדריך את ילדו להצטרפות נכונה.

למה לא להמתין, הרי "הזמן מרפא הכל"?

ילדים המתקשים להצטרף נכון לחבריהם מבודדים יותר, מרגישים פגיעים יותר ותחושת המסוגלות שלהם ירודה. לפעמים זה גורם גם לדחייה חברתית ואפילו חרמות. ברוב המקרים זה מוביל גם להערכה עצמית נמוכה.

עם הזמן, הפערים הללו בין הפוטנציאל החברתי והאישי לבין תפיסת המסוגלות מתרחבים. חוסר ההתנסות במשימות ההתפתחותיות של הגיל גורמת לעיכוב התפחותי בשטחים רבים ולהישגים נמוכים בשטחים חשובים לאורך כל החיים, בבחינת "נבואה המגשימה את עצמה".

חשוב לעצור את התפתחות הפער בין היכולת הפוטנציאלית של הילד לבין התנהגותו בפועל.

אם תרצה שילדך יצטרף לקבוצה שתהפוך אותו למצטרף נכון, טלפון: 03-5288171

רוצה שניצור איתך קשר?