הפרעות קשב וריכוז וקשיים חברתיים

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז (עם או בלי היפראקטיביות) מוצאים עצמם, בסיטואציות רבות לתחושתם, מואשמים על לא עוול בכפם. הם מתפרצים לתוך סיטואציה באימפולסיביות, מתערבים בנעשה, מרבים להעיר הערות ולא לוקחים בחשבון את רגשות האחר – פעמים רבות, מבלי משים, הם משתלטים על העניינים מהר מדי. לעתים הם פשוט נמצאים במקום "אחר" – מחשבותיהם נודדות והם מפספסים מידע חשוב ויקר. פעמים הם יכולים להיות פשוט בצד מעורבים שקטים במתרחש, נוכחים נפקדים. גם במצבים אלו הם עלולים לפספס מידע חשוב ויקר, הם מפספסים מידע על מפגשים, ימי הולדת, הוראות של מדריך בתנועת הנוער ועוד ועוד. חלקם יקבלו פידבק מהיר מהקבוצה החברתית שלהם כאשר הם נכנסים או מצטרפים "חזק" מדי – הם יענשו משום שאינם מכבדים את המקום בו נמצאת הקבוצה. כאשר הם מצטרפים "חלש" הם עלולים להישאר בחוץ ורק בגלל שפספסו את תחילת הפעילות, אירוע ועוד.

ילדים וילדות אחרים יכולים לפרש לא נכון אירועים מסוימים ולהגיב בצורה שאינה מותאמת לאירוע שזה עתה התרחש: אור בן ה-9 אינו מבין מדוע לא צירפו אותו למשחק כדורסל במגרש השכונתי – הוא פרש את שהתרחש כך: "הילדים האלה אינם חברים שלי ולכן לא צירפו אותי", כעבור זמן מה התגרה באותם ילדים. אור לא קלט שבדיוק לפני כשתי דקות החל משחק ושהוא אמור להיות הבא בתור שישחק. אור הגיב בצורה שמנעה ממנו לשחק בתור הבא.

הצטרפות לקבוצה
הצטרפות לקבוצה

ילדים וילדות עם הפרעת קשב וריכוז נוטים להיות עם קשיים חברתיים (לא כולם) ויכולים להביע מצוקה סביב מצבים חברתיים רבים: הם חשים אשמה, בושה, חרדה, דיכאון, מרגישים שאינם מובנים, שכל העולם נגדם – עלינו ללמד ילדים אלו להתמצא בסיטואציות מעין אלו ולהפעיל אסטרטגיות מותאמות יותר: הצטרפות נכונה, זיהוי רגשות האחר, הפחתת אימפולסיביות, ניהול דו שיח אקטיבי וקשוב, פתרון בעיות וויסות זעם וכעס.

רוצה שניצור איתך קשר?