ביטחון עצמי

על השאלה כיצד ביטחון עצמי קשור לנושא כישורים חברתיים אנו נוהגים לענות : אדם בעל ביטחון עצמי גבוה, יעשה בחירות חברתיות נכונות שיקדמו אותו בתוך הקבוצה וההפך.
כאשר הביטחון העצמי שלי נמוך, אני עלול לקבל החלטות שגויות ולפרש סיטואציות בצורה שגויה: אם חבר מזמין אותי כאשר הביטחון העצמי שלי נמוך, כיצד אני מפרש זאת? אני עלול לפרש הצעה זו בצורה לא נכונה – "אין לו את מי להזמין ולכן הזמין אותי". אם ומישהו אומר לי משהו במהלך משחק סוער ("תמסור כבר, עד שאתה זז") אני עלול לתפוס את זה כעדות והוכחה לכך שהוא חושב עליי שאני גרוע והלוואי ולא הייתי משחק איתם בכלל. התוצאה הישירה של אמירות אלו והפרשנויות שלי עלולה להיות היגררות למריבה, הימנעות ואלו בוודאות אינם יכולים לעזור לי מהבחינה החברתית.
כאשר ביטחוני העצמי מאוזן והגיוני, אני מודע ליכולותיי ולחולשותיי ולא מאוים מכך. כך, אני אדע להגיב להערות המופנות כלפיי, אדע לקבל ביקורת, אדע להתמודד נכון עם הצקות או לעג המופנה כלפיי ובעצם אדע להתייחס לכל אירוע כזה בפרופורציות מתאימות.

הצטרפות לקבוצה
הצטרפות לקבוצה

ביטחון עצמי נמוך אצל ילדים הופך אותם לביקורתיים מאוד כלפיי עצמם וכלפיי סביבתם, ולרוב הם מטילים ספק בכל הישג אליו הגיעו או השיגו. באופן כללי, אנשים עם ביטחון עצמי נמוך מרבים לייחס ליכולותיהם הגרועות את כישלונותיהם (זו ההוכחה, עובדה!) ואת הצלחותיהם הם מייחסים דווקא לגורם חיצוני (המבחן היה קל, זה לא אומר כלום, הקבוצה השנייה הייתה גרועה- זה לא הופך אותי לשחקן טוב ועוד). בעלי הערכה עצמית נמוכה גם מרבים לפרש סיטואציות בצורה שאינה מאוזנת ולשגות שוב ושוב בפרשנות, וזו תוביל אותם להתנהגות המותאמת לפרשנות – התנהגות שלא בהכרח תהיה נכונה ומקדמת.

רוצה שניצור איתך קשר?