אמפטיה ואסרטיביות

לכל אדם חשוב להיות מובן. לטכניקה של הבנת הזולת וביטוי ההבנה הזו, קוראים בשפה המקצועית, אמפטיה. במלים אחרות, אמפטיה היא היכולת לראות את המציאות, לרגע, דרך עיניו של האחר ולהראות לו שהובן. אמפטיה היא מיומנות חשובה מאוד והיא בהחלט תקבע רבות את איכות היחסים עם חברים. לרוב האנשים, אמפטיה אינה מיומנות טבעית ואצל ילדים, היא נדירה ביותר.

איך נוצר הפער הזה, שבין הרצוי לדובר לבין תגובתו של המקשיב? במהלך רוב ההיסטוריה השתמשו בכללי נימוס נוקשים שאיפיינו את היחסים הבין אישיים. כל חריגה מכללי הנימוס, שהבטיחו אמפטיה בין אישית, נענשה קשות על ידי הסביבה. בארץ, החברה החילונית, מרדה בכללים אלו ונותרנו עם כללים רפויים של איך להשיג את מבוקשנו מבלי לפגוע בזולת – אסרטיביות. הבנת הזולת – אמפטיה, היא תנאי הכרחי להתנהגות אסרטיבית. ללא חוקי נימוס ברורים, מה מצבנו? לגבי ילדים, בד"כ, המבוגרים סלחנים. לעומת זאת, הילדים בעצמם לא סלחנים, אלא שוכחים או נוקמים. בעולם הבוגרים, חוסר האמפטיה וחוסר האסרטיביות יוצרים אי הבנות וחיכוחים מיותרים, שבעקבותיהם אחד מהצדדים נאלץ לוותר על האינטרסים שלו, במקום למצוא את המחנה המשותף הנוח ביותר לכל הצדדים.

הצטרפות לקבוצה
הצטרפות לקבוצה

פעמים רבות ילדים חשים שנעשו להם עוולות על ידי חבריהם. הם חשים בלתי נראים (שקופים), הם פגיעים וזאת בגלל שאינם מצליחים לראות כלל את נקודת המבט של האחר. לימוד אמפטיה מאפשר לא להגיע למצבים קשים כאלה מלכתחילה.

בשנים האחרונות, עקב התרופפות הנמוסים, בכל העולם המערבי, נאלצו אנשי המקצוע להבין את הבעיה, להגדיר אמפטיה ואסרטיביות ולמצוא שלבים התנהגותיים שיאפשרו לא להפגע מחד ומאידך, להשיג את מה שנחוץ מבלי לפגוע בזולת.

האם אפשר ללמד ילדים אמפטיה? המשימה לא פשוטה כלל. אבל לאחרונה נמצאה טכניקה חדישה ובעזרתה, שיטת אני-in תקנה לילדך את מיומנויות האמפטיה והאסרטיביות, צעד, צעד עד להשגת שליטה בטכניקה ושינוי התפיסה הבסיסית לגבי חברים וסובבים. במפגשים נתרגל את השלבים שאותם הם ימשיכו לתרגל במהלך השבוע. ההורה יהיה מעורב וילמד כיצד להדריך את ילדו בדרך לאמפטיה ולאסרטיביות.

למה לא להמתין, הרי "הזמן מרפא הכל"?

הזמן ממש לא מרפא, כי אסרטיביות תלויה באמפטיה והאמפטיה עצמה שונה מהאינטואיציה. הדחף של הילד הוא לפעול לפי רגשותיו ולפי הבנתו באותו הרגע, שנובעים בד"כ מתוך עולמו הפנימי. אם הוא לא ילמד להבין את המציאות דרך עיני האחר, הוא לא יוכל לעמוד על זכויותיו כשהוא צעיר וחלש. הוא יגדל להיות בוגר כוחני עם קשיים ביחסים הבין-אישיים, או בוגר כנוע שמוותר על השגת חלק מזכויותיו ומהאינטרסים שלו.

רוצה שניצור איתך קשר?