מיומנויות חברתיות: נימוסים

נימוסים הם הנורמות ההתנהגותיות המקובלות בחברה. אלה הם גינונים וכללים מוסכמים, שמטרתם לנהוג בכבוד ובאדיבות בזולת. הנימוסים נקראים גם "דרך ארץ" והדבר מרמז שבמקומות שונים, כללי הנימוס הם שונים. אם נתנהג בנימוס, נוכל להשיג את המטרות שלנו מבלי לפגוע בזולת.

נימוסים

בשפה המקצועית קוראים להתנהלות זו אסרטיביות ע23– השגת המטרות מבלי לפגוע בזולת.

כולנו מכירים את נימוסי השולחן: באירופה, מנומס לאכול בעזרת סכין ומזלג ואילו בסין בעזרת מקלות. באירופה, מניחים את השאריות בכלי ייעודי או בצד הצלחת ואילו בסין מניחים על השולחן או זורקים על הרצפה.

באירופה, צלחת ריקה מסמלת שסיימתם לאכול, ואילו בחברה הבדואית, צלחת ריקה היא סימן שיש למלא לכם את הצלחת שוב.

באירופה, גיהוק בציבור אינו מנומס ואילו בקרב הבדואים, זהו סימן שנהניתם מהארוחה ושאתם מודים למארחים.

באירופה, פנייה לאדם זר או מכובד תעשה בגוף שלישי או ברבים ובארץ פונים תמיד בגוף שני. באמריקה, יפנה אליכם זר וישאל אתכם: "מה שלומך היום?" והישראלי המזדמן לסיטואציה יתהה: "מה קרה?! לא הכיר את מצבי אתמול, איך אענה לו היום?" וכו' וכו'.

הנימוסים משתנים גם בתוך אותה חברה, למשל לפי הגיל. אכילה בפה פתוח נחשבת לבלתי מנומסת ועלולה אף לעורר גועל בחלק מין האנשים, אבל כאשר ילד קטן אוכל בפה פתוח, מדבר כשפיו מלא באוכל או מתלכלך ומלכלך את סביבתו, התנהגותו נסבלת ולא פוגעת ברגשות האחר. הנימוסים משתנים גם בהתאם לתקופה. לפני כ-מאה שנים, פגישת מכר ברחוב לוותה בהרמת המגבעת, לחיצת ידו של הגבר או נשיקת גב ידה של הגברת.

בימינו, כבר לא נהוג לחבוש מגבעות והחרדים שכן חובשים אותן, כבר לא יניפו אותן כאשר יתקלו במכר ברחוב ואם זו מכרה, אז הם כלל לא יביטו בה ובטח שלא יגעו בה. החילונים, לעומת זאת, יתחבקו ויתנשקו על הלחיים. בארץ, אפילו המילים הנאמרות לשם אמירת שלום משתנות בהתאם לסביבה, לדוגמה, כשאנו מגיעים לעבודה בבוקר ופוגשים את המנהלת שלנו, נאמר לה "בוקר טוב, מה שלומך?" ונחייך חיוך מאופק. לעומת זאת, כאשר אנו נפגשים עם חבר לארוחת בוקר, נאמר לו "מה קורה אחי?" תוך חיוך רחב וטפיחה על השכם.

אם כך, נימוסים מאפשרים התנהלות בין-אישית חלקה שמתאימה לציפיות של האנשים איתם אנו באינטראקציה. כל עוד אנחנו שומרים על כללי הנימוס, האדם הסביר לא יפגע מאתנו. הנימוסים, מאפשרים גם אינטראקציות כאשר אין מה להגיד, כאשר אנו נסערים או כאשר השיחה אינה קולחת. כמו כן, הם מאפשרים ליצור יחסי קרבה עם אנשים זרים. הנימוסים, הם תנאי הכרחי אך לא מספק כדי להיות מקובל חברתית. כדי להיות מקובל חברתית, עלינו להשתמש במיומנויות החברתיות הנכונות בהתאם למטרות שאנחנו רוצים להשיג.

רוצה שניצור איתך קשר?