בריונות רשת2018-01-26T09:04:40+02:00

להתמודד נכון עם בריונות רשת

בריונות ברשת היא אלימות המתרחשת בעזרת המכשירים האלקטרוניים שלנו דרך הרשתות החברתיות השונות.
בדומה לבריונות "רגילה" מטרתה היא לפגוע ולהשפיל אחרים.
היא תתרחש לאט או בהתפרצות יחידה (אך מסוכנת). בריונות ברשת עלולה להפוך לכרונית אם ולא נדע להתמודד עמה נכון. תופעת הבריונות ברשת צוברת עוד ועוד תאוצה במיוחד בין מתבגרים העושים שימוש הולך וגובר ובצורה כמעט בלתי אמצעית במכשירים סלולאריים וברשת האינטרנט. מטרת "הבריון" תהיה להשפיל, להקטין, להקניט, לנקום, להכאיב או להדיר אדם אחר. לעתים תופעה זו מתקיימת בצורה אנונימית, מה שהופך אותה לאכזרית במיוחד.

נפגעי בריונות הרשת יחושו לרוב חסרי אונים, חסרי כוחות, לעתים אינם יודעים על שום מה הם מותקפים או על ידי מי, לעתים לא ידעו על מי הם יכולים לסמוך שיעזור להם וכיצד להגיב.

בריונות רשת
בריונות רשת

אז מה עושים ?

  1. בשום אופן לא לענות לבריון או לבריונים ולא חשוב מה כתבו. לעתים תגובתנו האוטומטית ההגנתית היא להתגונן אל מול ההתקפות ולענות. למרבה הצער כאשר אנו מתגוננים ישירות אל מול הצקה ברשת חברתית – היא מתגברת. זה בדיוק מה שרוצה הבריון שיקרה – שנגיב לו בחזרה. Don’t Feed the Trolls
  2. חשוב שמי שמותקף לא יהיה לבד. גם לא ברשת. אמנם נבקש ממנו לא להגיב בצורה ישירה. אך אם חבריו יחליטו בכל זאת להגיב הם יכולים לעשות זאת במקומו. בריון לעולם יחפש להטריד/להציק/לפגוע במי שנמצא מבודד מאחר וזה הכי קל. כאשר אנחנו לא לבד (כמו בבריונות רגילה) ״יתעסקו״ אתנו פחות.
  3. מה אם אין חברים? ומה אם החברים מפחדים בעצמם? אם אין או יש חברים – בכל מקרה יהיה נכון להתנתק עד כמה שאפשר מהבריון – אם ניתן לחסום אותו (אם הוא גלוי): עשו זאת במהרה.
  4. אם לא ניתן לחסום את הבריון או קבוצת הבריונים: התנתקו מהרשת לתקופה קצרה. אמנם לא מדובר בפתרון אידיאלי אך התנתקות כזו יכולה להנמיך את גודל הלהבות באותו הרגע. לעתים הבריון אינו ימשיך את מעשיו מאחר ואין לו מרחב להמשיכם. כאשר האדם שחווה בריונות אינו מגיב, אינו "מאכיל את הטרול", מטרת הבריון אינה מושגת והוא יחפש קורבן אחר או יפסיק.
  5. חשוב לשמר עדויות: על ידי צילומי מסך, שמירת אימיילים, הודעות וכו'. אם ההצקה אינה תיפסק תוכל לעשות בעדויות אלו שימוש בהמשך אם ותחליטו לעשות זאת.
  6. בכל מקרה – פנו לקבלת עזרה מידי מבוגר: הורה, מורה, איש טיפול, כל אדם שעליו אתה סומך. כוחו של מעשה בריונות הוא שהוא נעשה בחשאי, בהנחה שאתה מבוהל ולבד, שלא תעז להתלונן או לדווח. ספר – וזה יכול להיגמר.
  7. במקרים עיקשים, כאשר ההטרדה ומעשה הבריונות אינו מפסיק יחסית מהר – פנה ודווח לרשת החברתית עצמה וגם לגורמים נוספים כגון בית ספר, משטרה וכו'. קיימים חוקים בנושא וקיימים גופים היכולים לעזור בנושא.

האם גם ילדכם מתמודד בריונות ברשת?

ניתן לשים סוף לבריונות ברשת על ידי ביצוע הצעדים הנ״ל, כמו כן ניתן לתת לילדכם כלים נוספים להתמודד עם בעיות חברתיות.
בתכנית אני IN אנו מלמדים ילדים ובני נוער כיצד לרכוש כישורים חברתיים ושמים דגש בין היתר על נושאים כמו הצטרפות לקבוצה, כישורי שיח (כיצד להקשיב לאחרים), כיצד לווסת רגשות ועוד.

רוצה שניצור איתך קשר?